اسل محله ، روستایی زیبا در تنکابن | Esel Mahalleh

"اجاره
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

اسل محله

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره اسل محله صحبت خواهیم کرد. برای آشنایی با این روستای زیبا و دیدنی در تنکابن، استان مازندران در ادامه با ما همراه باشید.

اسل محله (Esel Mahalleh) روستایی از توابع بخش خرم‌آباد شهرستان تنکابن در استان مازندران ایران است. دشت زیبای دریاسر که از جاذبه های بسیار معروف تنکابن است در نزدیکی این روستا قرار دارد. نام این روستا به اشتباه توسط افراد غیر بومی “عسل محله” خطاب می شود.

اسل محله و دشت دریاسر که در قسمت جنوبی شهر تنکابن واقع شده است، یکی از زیباترین و سرسبزترین مناطق خطه شمالی کشور به حساب می آید. جالب است بدانید که علی رغم شمالی بودن، این دشت در ارتفاع بیش از دو هزار متری سطح دریا و در میان 4 کوه محصور شده است. این ویژگی باعث شده است که هوای بسیاری ییلاقی و مناسبی برای مسافران و افرادی که قصد فرار از گرمای تابستان را دارند، مهیا گردد.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


اسل محله - Photo: Mamallicaa
اسل محله – Photo: Mamallicaa

آب و هوای اسل محله

این روستا، آب و هوای منحصر به فردی داشته و از این لحاظ، بین مردم تنکابن معروف است. بسیاری بر این عقیده هستند که خوش آب و هوا بودن این روستا، به دلیل این است که این روستا در میان دو کوه و دو دره واقع شده است. یک نکته ی جالب دیگر که باورش اندکی مشکل است، این حقیقت است که در کل طول روز، تنها به مدت سه ساعت آفتاب به این روستا می تابد. در کنار همه ی این ها، جاری بودن دائمی رود دریاسر در این روستا، باعث سرزندگی و طراوت و تازگی روستا شده است.

دشت دریاسر کجاست؟

دشت زیبای دریاسر، از طرف جنوب غربی، به کوه الموت ختم می شود. در واقع این دشت ، یک دشت مرزی است. به گونه ای که پوشش سبز و جنگلی شمال کشور را به پوشش برفی و یخچالی کوه الموت وصل می نماید.

شاید برایتان بسیار جالب باشد اگر بدانید که این دشت به مانند یک بهشت در گرمای تابستان است. چراکه ده ها چشمه از کف این دشت می جوشد و جالب است که شما جویبارهای مختلفی را در میان سبزه ها می بینید. دشت دریاسر آن قدر زیباست که اخیرا به شدت مورد توجه گردشگران خارجی قرار گرفته است.

پس از رسیدن به روستای اسل محله شما بایستی حدود یک تا یک و نیم کیلومتر کوه پیمایی نمایید و پس از عبور از تپه ها و چشمه های بین راهی، به دشت دریاسر خواهید رسید.

اسل محله
اسل محله

دسترسی

این روستا در ارتفاعات کوههای دوهزار تنکابن قرار داشته و مسیر دسترسی به آن یک جاده ی فرعی مشتق شده از جاده دوهزار است که باید حدودا ۵ کیلومتر آن را ادامه داد. این جاده بسیار پر پیچ وخم بوده و شیب بسیار تندی دارد. برخی شهرهای نزدیک به روستای عسل محله، تنکابن، عباس آباد و رامسر هستند. بازدید از این روستای زیبا و دیدنی را به شما پیشنهاد می کنیم.

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید:

دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨