میدان نقش جهان
میدان نقش جهان

آشنایی با میدان نقش جهان اصفهان

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

میدان نقش جهان اصفهان

در این مقاله از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست درباره میدان نقش جهان اصفهان که یکی از مکان های تاریخی و جاهای دیدنی اصفهان است سخن خواهیم گفت پس در ادامه با ما همراه باشید

 

مختصری درباره شهر زیبای اصفهان بدایند :

اصفهان یکی از شهرهای تاریخی در مرکز کشور ایران و مرکز استان اصفهان است . شهر اصفهان سومین شخر پهناور و سومین شهر پرجمعیت ایران بعد از شهرهای تهران و مشهد و 165 شهر پر جعمیت دنیا به حساب می آید . این شهر در زمان پادشاهی صفویان به عنوان پایتخت ایران انتخاب شد و همین امر باعث رونق گرفتن شهر اصفهان در آن زمان شد در شهر اصفهان بناهای تارخی زیادی وجود دارد که یکی از آنها میدان نقش جهان است که در این مقاله بطور کامل برای شما توضیح خواهیم داد

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


شهر اصفهان به علت داشتن بناهای تاریخی با معماری زیبا و اسلام در ایران و جهان نام آور است که همین امر باعث شد تا در فرهنگ عامه اصفهان را نصف جهان بنام اند .  این شهر در آذر ۱۳۹۴ (دسامبر ۲۰۱۵) به همراه رشت به عنوان نخستین شهرهای ایران، به شبکه شهرهای خلاق جهان زیر نظر یونسکو پیوست. براساس استانداردهای یونسکو، شهر خلاق، شهری است که از نوآوری و توانمندی‌های شهروندان در توسعه پایدار شهری بهره می‌برد میدان نقش جهان نمونه برجسته‌ای از معماری اسلامی است. این شهر دارای پانزده منطقه شهری است. از جمله دیگر آثار تاریخی اصفهان از منارجنبان، سی و سه پل، پل خواجو، کاخ چهل ستون، عمارت عالی قاپو و بسیاری از اماکن تاریخی دیگر می‌توان نام برد.


چرا میدان نقش جهان اصفهان ؟

  • این میدان به عنوان دومین میدان بزرگ در دنیا شناخته می شود
  • یکی از آثار ملی کشور ایران است
  • در قلب شهر اصفهان قرار دارد و اطراف آن دارای جاذبه های گردشگری زیادی است
  • دارای تفریحات سرگرم کننده ماننده درشکه سواری است

میدان نقش جهان را قبل از انقلاب میدان شاه می نامیدند و بعد از انقلاب به میدان امام خمینی (ره) تغییر نام داد. این میدان به عنوان مرکز پایتخت صفویان قطب اصلی، تجارت، عبادت، کسب و کار و مقر نهاد مهمی به نام بازار بوده است. هنر به کار رفته در معماری این میدان و در قسمت های گوناگون، تلفیقی از تاریخ و تمدن ایرانی به همراه تزیینات و نگاره های اسلامی است و رقص نور و آب و آسمان، همراه با اسلیمی ها و آیات در همه جای آن بهشت و عالم روحانی را متجلی می سازد.

میدان نقش جهان
میدان نقش جهان

میدان نقش جهان دارای شکل مستطیلی به ابعاد 560 متر طول  و 160 متر عرض می باشد و 200 حجره در اطراف این میدان وجود دارند. این میدان در سال 1313 به ثبت آثار ملی ایران رسید و در سال 58 به عنوان یکی از اولین آثار ایرانی به ثبت جهانی یونسکو رسیده است.

در اطراف میدان نقش جهان بسیاری از آثار تاریخی ماندگار شهر قرار دارند، از جمله “مسجد عباسی” یا به عبارتی دیگر “مسجد شاه”، در بخش شرقی “مسجد شیخ لطف الله”، در بخش غربی “عالی قاپو” و سر در “بازار قیصریه” در ضلع شمالی بنا گردیده اند. در اطراف میدان نقش جهان حجره ها ساخته شده اند. در میدان وسط نقش جهان اولین زمین بازی چوگان در جهان قرار دارد که در نوع خود بی نظیر است.

میدان نقش جهان

معماری و کاشی کاری های مسجد شاه بی نظیر است و در مرکز این مسجد و در زیر گنبد بازتاب صدا حیرت انگیز است که گاهی گردشگران در زیر آن به ترانه سرایی و آواز می پردازند.

سر در بازار قیصریه در قدیم 3 طبقه بود که بعد ها یک طبقه آن تخریب شد این سر در محلی برای نقاره خانه و اعلان ها و اعلام اوقات شرعی استفاده می شده است.

کاخ عالی قاپو بنایی 6 طبقه با 34 متر ارتفاع سرشار از نوآوری های معماری و تزیینات داخلی ساخته دست هنرمندان اصفهانی است و مشتمل بر تالار ها و اتاق هایی برای پذیرایی از میهمانان و سفرا بوده است. از ویژگی های این بنا انعکاس صوت و موسیقی در سراسر آن است که از بعد مهندسی در جهان نمونه است.

مسجد شیخ لطف الله از دیگر بناهای موجود در میدان نقش جهان است که به دستور شاه عباس صفوی طی 17 سال ساخته شد و به گواه بسیاری از جهانگردان زیباترین مسجد جهان است.

میدان نقش جهان
میدان نقش جهان

مقالات بیشتر بخوانید :


  الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید