قلعه برغان
قلعه برغان

قلعه اسرار آمیز برغان ، استان البرز

"اجاره
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

قلعه برغان

در این مطلب از مجله گردشگری تاپ توریست شما را با قلعه برغان در استان البرز آشنا خواهیم کرد. در ادامه همراه تاپ توریست باشید تا با قلعه برغان بیشتر آشنا شوید.

قلعه اسرار آمیز برغان در روستایی زیبا و بی نظیر به نام «آغشت»، وجود دارد که به سبک دژهای اروپایی ساخته شده است. این قلعه خاص و جالب به قلعه تاریخی برغان معروف شده است. روستای آغشت، جزو شهرستان ساوجبلاغ و از توابع دهستان برغان است. ۱۲ کیلومتر که از برغان رانندگی کنید، به روستای زیبای آغشت خواهید رسید.

آغشت از ترکیب دو کلمه آو (به معنی آب) و غشت (به معنی انباشته شدن) به وجود آمده و به معنای جایی است که آب فراوان دارد. آغشت در منطقه ای کوهستانی قرار گرفته و شرایط آب و هوایی خاصی دارد. زمستانهای این منطقه سرد است؛ اما تابستانهای معتدل و دلپذیری دارد. میزان بارندگی در روستای آغشت، بسیار زیاد است و رودخانه های پرآبی دارد.

روستای آغشت به روستای کردان کرج هم نزدیک است و جزو مناطق ییلاقی اطراف تهران به شمار می آید. در سفر به این روستا، نگران جای اقامت خود نباشید؛ زیرا با خدمات اجاره ویلا می توانید سرپناهی امن برای خودتان پیدا کنید.

در روستای آغشت، ساختمان زیبایی را به شکل قلعه مشاهده خواهید کرد که به قلعه تاریخی برغان معروف است و هر ساله، تعداد زیادی از گردشگران را به سمت خود می کشاند. قلعه تاریخی برغان ، نام یک ساختمان ویلایی و خاص است که توسط یکی از معماران باتجربه ساخته شده است. هنر معماری و خلاقیت را در نمای قلعه تاریخی برغان مشاهده خواهید کرد.قلعه برغان

تاریخچه قلعه

واقعیت این است که قلعه اسرارآمیز روستای آغشت، چندان قدیمی نیست. از زمان ساخت این ساختمان زیبا، تنها ۱۰ سال می گذرد؛ اما نحوه ساخت آن به گونه ای است که گویی در سالهای دور ساخته شده است!

مالک قلعه آغشت

مالک قلعه تاریخی برغان ، فردی نیکوکار به نام آقای اسدی لاری است که در تهران سکونت دارد. آقای اسدی لاری به ایده های خاص و خلاقانه علاقه زیادی داشت و به همین دلیل، این ساختمان را با ایده ای زیبا و متمایز بنا کرد. ساخت داخل ساختمان قلعه اغشت تکمیل نشده است و فقط می توانید نمای بیرونی این سازه زیبا را مشاهده کنید.وقتی به این قلعه زیبا رسیدید، می توانید در اطراف آن، مناظر بسیار زیبا و خاص را مشاهده کنید. به شما پیشنهاد می کنیم که دوربین عکاسیتان را هم آماده کنید؛ زیرا اینجا یک منطقه خاص و بسیار زیبا است و مناظر فوق العاده زیبایی دارد.قلعه برغان

چگونه به قلعه تاریخی روستای آغشت بروید؟

برای اینکه به روستای برغان و بعد آغشت بروید، باید از جاده کرج – گوهردشت، مسیر جاده آتشگاه را پیش بگیرید یا از اتوبان قزوین – کرج، به سمت تابلوی کردان بپیچید و بعد از پشت سرگذاشتن کردان، به برغان برسید. بعد از برغان، به روستای اغشت و قلعه اسرارآمیز روستای آغشت می رسید.قلعه برغان

دیدنی های روستای آغشت و برغان

دیدنی های این منطقه به قلعه روستای اغشت برغان کرج محدود نمی شود؛ بلکه می توانید مراسم های سنتی و جالب این دو روستا مانند مراسم ریش سپیدان، مراسم پنج شنبه آخر سال، جشن نیمه شعبان، مراسم چهارشنبه سوری و سیزده بدر را مشاهده کنید.وقتی به روستای برغان سفر کردید، از دیگر دیدنی های این روستا و روستای آغشت، مانند مسجد فراگیر آغشت، گرمابه تارخی اغشت، حسینیه اعظم برغان، درخت چنار کهن مسجد جامع، درخت پیر سپیدارک، پل تاریخی برغان و تپه باستانی قلعه کش کلا دیدن کنید.قلعه برغان

سوغاتی را فراموش نکنید !

در گردشگری و سفر به روستای برغان می توانید محصولاتی مانند آلوی برغان، عسل، توت، گردو، آلبالو، گوجه سبز و لبنیات محلی را از مردم روستا بخرید و به عنوان سوغاتی به خانه بیاورید.مردم این دو روستا بسیار خونگرم و مهربان هستند و از مسافران به خوبی استقبال می کنند.اگر اهل گردشگری و سفر هستید، حتما زمانی را برای بازدید از قلعه تاریخی برغان کنار بگذارید و از طبیعت زیبای این منطقه لذت ببرید.

جهان را ببین. جهان، رویایی تر از هر رویایی است. (ری بردبری)