روستای پالنگان
روستای پالنگان

روستای پلکانی پالنگان ، استان کردستان | Palangan

"اجاره
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

روستای پالنگان

پالنگان روستایی زیبا در استان کردستان از غرب کشور ایران با طبیعتی بکر مانند نگینی بر کوه های منطقه ی ژاورود این استان می درخشد. این نگین درخشنده با عبور رودخانه ای به نام تنگی ور از وسط آن به دو نیم تقسیم شده است. معماری پلکانی خانه های پالنگان جذابیت این همیشه زیبا را دو چندان می کند. دشت های گل لاله همچون یاقوت هایی سرخ رنگ در نزدیکی پالنگان هر بیننده ای را به وجد می آورد. در ادامه مطلب با مجله گردشگری تاپ توریست همراه باشید تا درباره این روستای زیبا بیشتر بدانیم.

روستای پالنگان در نزدیکی شهرستان کامیاران از استان کردستان واقع شده است. آب و هوای آن در فصل بهار معتدل و در تابستان گرم می باشد. آنچه همواره گردشگران را به سمت این روستا می کشاند طبیعتی سرسبز، دشت های گل لاله، چشمه هایی با آب گوارا، آبشارهای طبیعی زیبا، باغ های سرزنده و یک مسیر پیاده روی بی نظیر است که تجربه انجام آن لذتی وصف ناپذیر دارد.

تاریخچه

قدمت روستای پالنگان در حدود 3000 سال پیش است؛ و تقریبا به دوره ی سامانی باز میگردد. این تاریخ با توجه به قبرهای قدیمی در برخی از گورستان های روستا و قلعه هایی که در اطراف روستا قد برافراشته اند اثبات شده است. در مورد نام پالنگان دو اعتقاد وجود دارد.

برخی معتقدند پالنگان در ابتدا پلنگان به معنی جای زندگی پلنگ ها بوده و برخی آن را همان پالنگان به معنی جای تکیه دادن می دانند، چرا که پال در زبان کردی به معنای تکیه دادن است. لازم است بدانید مردم بومی روستا همان پالنگان را ترجیح می دهند و علاقه ای به نام پلنگان برای روستای خود ندارند.

روستای پالنگان
روستای پالنگان

معماری پلکانی 

پالنگان در میان کوه و به صورت پلکانی شکل گرفته است. در معماری این روستا پشت بام خانه پایینی به عنوان حیاط منزل بالایی مورد استفاده قرار می گیرد و همبستگی و وابستگی میان ساکنان در اوج خود به چشم می خورد.

مصالح به کار رفته در ساخت خانه ها، بومی و اغلب سنگ ها هستند که به روش خشکه‌چینی بر روی هم قرار گرفته اند. روش خشکه‌چینی به روی هم یا کنار هم چیدن سنگ یا عناصر ساختمانی اتلاق می شود که به شکل منظم بدون استفاده از ملات صورت می گیرد.

این خانه های سنگ چین نشان از دانش کهن خانه سازی پیشینیان دارد که نوع معماری را با فرهنگ مردم و شرایط جغرافیایی ترکیب و انسان را با طبیعت هماهنگ کرده است. برای ساخت خانه ها بدنه کوه را تراشیده اند تا فضایی را ایجاد کنند و بعد در آن فضاها خانه های سنگی را بنا کرده اند.

روستای پالنگان
روستای پالنگان

قلعه پالنگان و جاذبه های تاریخی

قلعه پالنگان که در بالای کوه و در کنار روستا قرار دارد تاریخ را برای بازدیدکنندگان به تصویر می کشد. درست است که پژوهش های زیادی در مورد این قلعه صورت نگرفته است؛ اما آنچه صحیح به نظر می رسد حکایت از آبادانی قلعه تا قرن دهم هجری قمری دارد.

همچنین اسناد تاریخی، تخریب قلعه به دستور شاه صفی در سال 1046 را تایید می کنند اما در مورد بنیانگذار و سازنده آن اتفاق نظری وجود ندارد. این قلعه در 800 متری جنوب شرقی پالنگان قرار دارد و آثار اتاق ها، آتشکده و پل های قدیمی هنوز هم در آن دیده می شوند.

روستای پالنگان
روستای پالنگان

آداب و رسوم مردم روستای پالنگان

سفر به پالنگان به هنگام بهار و تابستان بسیار لذتبخش خواهد بود. در این ایام عشایر کرد با اجرای مراسم‌های سنتی مانند «موسیقی گریان»، «چپله» و «سیاه چمانه» حس حال خوبی را در پالنگان ایجاد میکنند.

روستای پالنگان
روستای پالنگان

زبان مردم پالنگان کردی و لهجه ی آنان اورامی است. در این روستا نیز مانند هر روستای کردزبان دیگری در ایام خاص مانند جشن های عروسی یا نوروز مراسم های خاصی برگزار می شود. از جمله ی این مراسم ها می توان به روشن کردن مشعل در بلندی های روستا، رقص و پایکوبی و اجرای موسیقی های سنتی اشاره کرد.

روستای پالنگان
روستای پالنگان

اطلاعات جغرافیایی و شرایط اقلیمی

پالنگان یکی از روستاهای منطقه ژاورود از شهرستان کامیاران در استان کردستان از کشور ایران است که در حدود 50 کیلومتری این شهرستان قرار دارد. جالب اینکه این روستا درست در دو طرف دره ای که رودخانه ای خروشان از وسط آن عبور می کند قرار گرفته و خانه های آن چیدمان پلکانی دارند.

نام این دره و رودخانه عبوری از آن تنگی ور است. بخشی از آب رودخانه تنگی ور از آب زلال و گوارای چشمه های جوشان اطراف آن تامین می شود. تنگی ور حدود سیصد چهارصد متر جلوتر دست به دست رودخانه پرآب سیروان می دهد.

روستای پالنگان
روستای پالنگان

اقامت در روستای پالنگان

مسافرخانه ها و هتل ها به پالنگان راه پیدا نکرده اند؛ اما نگران اقامت نباشید. تجربه نابی از اقامت را می توانید در خانه های سنتی روستا برای خود رقم بزنید. با هزینه ای مناسب می توانید گزینه های خوبی را در میان خانه های پلکانی روستا بیابید و شبی را مانند روستاییان بگذرانید. همچنین می توانید در شهرهای نزدیک روستا اقامت کنید؛ اما توجه داشته باشید که اولین مهمانسرا ۱۱۰ کیلومتر با پالنگان فاصله دارد. کمپ در طبیعت از دیگر گزینه های شما برای اقامت در پالنگان است.

روستای پالنگان
روستای پالنگان

سوغات

مهم ترین سوغاتی هایی که در روستای پالنگان کامیاران به گردشگران عرضه می شود شامل ماهی قزل الا، کشک و دوغ محلی، کره و روغن محلی و عسل طبیعی می باشند.

دسترسی

برای رسیدن به روستای پالنگان بایستی به طرف شهرستان کامیاران از استان کردستان سفر کنید. شهرستان کامیاران در بین دو شهرستان کرمانشاه و سنندج از دو استان کرمانشاه و کردستان قرار دارد. کامیاران در 75 کیلومتری سنندج و 55 کیلومتری کرمانشاه واقع شده است. عاقلانه ترین کار انتخاب شهرستان مقصد با توجه به شهرستان مبدا می باشد. پس از رسیدن به کامیاران بایستی حدود 50 کیلومتر دیگر جاده را طی کنید تا به پالنگان بهشت زیبای غرب ایران برسید.

جهان را ببین. جهان، رویایی تر از هر رویایی است. (ری بردبری)