معرفی رودخانه بابلرود ، بابلسر | Babol Roud

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

رودخانه بابلرود

در این بخش از وب سایت مجله گردشگری تاپ توریست شما را با رودخانه بابلرود آشنا خواهیم کرد. برای آشنایی با این رودخانه زیبا که از میان شهر بابلسر می گذرد در ادامه با ما باشید.

بابلسر یکی از شهرهای ساحلی استان مازندران، در شمال ایران، بین دریای مازندران و رشته کوه البرز قرار دارد. این شهر مرکز شهرستان بابلسر است. بابلسر شهری ساحلی با آب و هوایی عالی است که باعث محبوبیت بسیار زیاد آن شده است.

یکی از دلایل جذابیت شهرستان بابلسر عبور روخانه بابلرود از میان شهر است. بابلرود یا رود بابل یا باوُل رود (Babol Roud) یکی از رودهای پر آب شمال ایران است که در استان مازندران قرار دارد. این رود از کوه‌های البرز سرچشمه گرفته و پس از گذر از شهرستان‌های بابل و بابلسر به دریای مازندران می‌ریزد.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


رودخانه بابلرود در بابلسر به علت داشتن شرایط طبیعی و تفریحگاه ها، اقامتگاه ها و اماکن پذیرائی برای برنامه ریزی ساخت اسکله های تفریحی برای قایقهای تندرو مساعد است. این رودخانه همچنین برای ورزشهای آبی نظیر اسکی روی آب و قایقرانی در کلاسهای گوناگون نیز مناسب می باشد.

رودخانه بابلرود
رودخانه بابلرود

وجود دو پل زیبای تاریخی سبب زیبایی بیشتر شهر بابلسر شده است. بستان های پیرامون رود و اسکله های قایق ها در دو سوی آن در روزهای تعطیل سال باعث جذب میلیونها گردشگر به این شهر زیبا می گردد.

رودخانه بابلرود
رودخانه بابلرود

هم اکنون در شهرهای بابل و بابلسر در حاشیه این رود، جاده ساحل، پارک ساحلی با امکانات تفریحی و ورزشی نظیر کافی شاپ، محوطه بازی کودکان، زمین فوتبال، محوطه چمن، امکانات قایق رانی ، سرویس‌های بهداشتی و … فراهم شده‌ است.

رودخانه بابلرود
رودخانه بابلرود

سدهای احداث شده بر روی رودخانه

به علت بالا بودن دبی آب این رود، بر روی آن سدهایی احداث شده که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به سد البرز (سد آیت‌الله صالحی) در بخش لفور واقع در شهرستان سوادکوه شمالی اشاره کرد که بزرگترین سد خاکی کشور است. این سد ۸۳۸ متر طول، ۷۸ متر ارتفاع و با حجم ذخیره ۱۵۰ میلیون مترمکعب، بر روی رود لفور در سال ۱۳۷۸ به بهره‌برداری رسید. این سد خاکی در منطقه‌ای واقع شده‌است که به لحاظ تاریخی دارای اهمیت زیادی است. از جمله ماهیان معروف سد لفور می‌توان به زردپر، سرخ باله و سفید رودخانه‌ای اشاره نمود.

یکی دیگر از سدهای معروف که بر وری بابلرود بسته شده سد خاکی سنبل رود در سوادکوه است. این سد در ۳۵ کیلومتری جنوب شهرستان بابل قرار گرفته است و 33 متر ارتفاع دارد. سد و دریاچه سنبل‌رود و پیرامون آن یکی از ۵۰ منطقه گردشگری زیبای استان مازندران به‌شمار می‌آید.

مقالات گردشگری بیشتر بخوانید: الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
دنیا جای بزرگی است ، برای اینکه فقط یک جا بمونی ✨