جاهای دیدنی شوشتر
جاهای دیدنی شوشتر

دیدنی های شهر زیبای شوشتر | Shushtar

اجاره خودرو در دبی
رزرو تور
تور تابستان 1403
 

جاهای دیدنی شوشتر

در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ توریست شما را با جاهای دیدنی شوشتر آشنا خواهیم کرد . در ادامه مطلب همراه ما باشید .

شوشتر یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران است و قدمتش را بیش از ۷هزارسال تخمین می‌زنند. این شهر آثار تاریخی بی‌نظیر و معماری فوق‌العاده‌ای دارد. اگر شما هم از دیدن آثار تاریخی و معماری کهن شهرها مختلف لذت می‌برید، دیدن این شهر خوزستان را از دست ندهید. با ما همراه باشید و با برخی از مهم‌ترین جاهای دیدنی شوشتر آشنا شوید.

خانه معین التجار شوشتر

این عمارت کهن که یکی از ارزشمندترین بناهای ساخته شده در شوشتر است و در بخش انتهایی خیابان امام در محله‌ درب عباس این منطقه قرار دارد، به نام «منزل معین‌التجار» شناخته می‌شود. سازندگان این منزل تاریخی آن را به صورت تک ایوانی و در دو طبقه احداث کرده‌اند. زیبایی خانه‌ معین‌التجار با استفاده از درب‌ها و پنجره‌های چوبی و ارسی، آجرکاری‌های انجام شده بر سطوح دیوارها، گچ‌بری‌های مشبک که به عنوان نورگیر در بالای سر درب دو چندان جلوه می‌کند.

اجاره اقامتگاه بوم گردی

 لیدوما

                | اجاره سوئیت در مشهد | اجاره ویلا در چالوس


هرچند امروزه تنها بخشی از آن‌ها سالم مانده است با این حال در بدو ورود به این منزل توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌سازد. در دهه‌ ۱۳۴۰ هجری شمسی این منزل به مدرسه تغییر کاربری داده است. این در حالی است که پیش از تبدیل شدن عمارت به مدرسه از آن به عنوان اداره‌ دارایی شهرستان استفاده می‌شد. البته ناگفته نماند که عمارت معین‌التجار به سه بخش مجزا تفکیک شده است که قسمت اصلی آن به عنوان مدرسه‌ غیرانتفاعی فعالیت می‌کند.

جاهای دیدنی شوشتر
جاهای دیدنی شوشتر

مسجد جامع شوشتر

مسجدی ساخته شده از سنگ و آجر، با مناره های پر شده از نقش و نگار اسلامی و سقف گنبدی شکل که ارزشمند ترین مکان مذهبی شهر است. با توجه به کتیبه ی پیدا شده در این مسجد، زمان ساخت این بنای تاریخی به دوران ولایت امام حسن عسکری (ع) باز می گردد. البته بخش هایی از این مسجد بزرگ که امروزه به عنوان مسجد جامع شوشتر شهرت دارد، در طول دوره های مختلف به خصوص در دوران خلافت عباسیان اضافه شده که این موضوع، نشان دهنده اهمیت این مسجد تاریخی  در دوره های مختلف است.

جاهای دیدنی شوشتر
جاهای دیدنی شوشتر

قلعه سلاسل شوشتر

این دژ تاریخی یکی از جاهای دیدنی شوشتر و از زیرمجموعه‌های «نظام آبی تاریخی شوشتر» است. بر اساس متن‌های تاریخی قدمت این قلعه را به دوران هخامنشیان نسبت می‌دهند. قلعه سلاسل قلعه‌ای وسیع است که حیاط‌های بزرگ، سربازخانه، حمام، شبستان، آشپزخانه، سربازخانه و… داشته، اما امروزه بیشتر این عمارت‌ها تخریب شده‌اند. قلعه سلاسل در طی تاریخ بارها بازسازی شده و بر اساس شنیده‌ها تا ۵۰ سال پیش هنوز آباد بوده است. با اینکه از ابهت این قلعه چیز چندانی برجای نمانده، دیدنش هنوز هم جذاب است.

جاهای دیدنی شوشتر
جاهای دیدنی شوشتر

باغ خان

باغ خان در شوشتر یکی از چشم اندازهای طبیعی کنار رودخانه گرگر است که شکل‌گیری و احداث آن را به دوره قاجاریه نسبت می‌دهند. نام این باغ به خاطر تعلقش به محمدزمان خان مرعشی بوده است. مجموعه باغ خان در حدود ۷۰۰ متری محوطه تاریخی آبشارهای شهر شوشتر که از یادگارهای ساسانیان است، قرار دارد.

آب مورد نیاز این باغ از طریق کانال‌های محوطه آبشارها و آسیاب‌های شوشتر تأمین می‌شود. موقعیت طبیعی، چشم‌انداز ویژه، همجواری با بافت کهن شوشتر و قرار داشتن در ضلع جنوبی مجموعه فرهنگی تاریخی آبشارها از ویژگی‌های بارز این باغ است.

جاهای دیدنی شوشتر
جاهای دیدنی شوشتر

سازه‌ های آبی شوشتر

سازه‌های آبی شوشتر که قدمت آن به دوره هخامنشی برمی‌گردد، یکی از شاهکارهای مهندسی جهان است. این سازه تاریخیبه عنوان میراث جهانی در یونسکو ثبت شده است.  سازه‌های آبی شوشتر را می توان معروف‌ترین جاذبه گرد‌شگری این شهر دانست. این مجموعه یک سیستم آبیاری تشکیل شده از پل، بند، کانال، تونل و آبشار است. بسیاری از مردم  سازه‌های آبی شوشتر را بزرگ‌ترین مجموعه صنعتی تاریخی دنیا می‌دانند و لقب موزه زنده صنعت آب ایران باستان را به آن نسبت داده‌اند.

جاهای دیدنی شوشتر
جاهای دیدنی شوشتر

خانه مستوفی شوشتر

یکی از بناهای تاریخی در شهرستان شوشتر، «خانه‌ی مستوفی» است که دارای قدمتی متعلق به حکومت قاجاریان است. این اثر ملی ایران، متعلق به شخصی به نام «محمدعلی مستوفی» از تجار و بازرگانان شوشتر است که در نزدیکی مسجد مستوفی، قرار گرفته است. مجموعه‌ی مستوفی عماراتی است متشکل از حمام، پل، خانه‌ای تاریخی و مسجد که امروزه با دایر شدن بخش‌های مختلفی از جمله موزه خانه‌ی مستوفی،رستوران، مرکز صنایع دستی و عکاسخانه در این مجموعه‌ی تاریخی، به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری شوشتر، پذیرای توریست‌ها و گردشگران بسیاری است.

جاهای دیدنی شوشتر
جاهای دیدنی شوشتر

برج کلاه فرنگی شوشتر

در میان شلوغی مرکز شهر، برجی قدیمی که جزئی از بناهای تاریخی دوره قاجار است، قرار گرفته که به برج کلاه فرنگی شهرت دارد. هشت ضلعی آجری که ارتفاع آن به ۱۱ متر می رسد و سالهاست که در این نقطه شهر، نظاره گر مردمانی هست که از این خیابان عبور می کنند.

جاهای دیدنی شوشتر
جاهای دیدنی شوشتر

خانه گازر شوشتر

یک عمارت تاریخی دیگر جز تاریخی ترین جاذبه های گردشگری شوشتر به شمار می رود خانه گازر شوشتر است. این خانه ی تاریخی در دوره حکومت قاجاریان ساخته شده و دومین خانه از لحاظ اهمیت و ارزش در بین عمارت های تاریخی شوشتر به شمار می رود. خانه گازر شوشتر بدون اندرونی و با تزئینات زیبای آجرکاری، گچبری و حجاری ساخته شده است.

جاهای دیدنی شوشتر
جاهای دیدنی شوشتر

چهارطاقی

چهارطاقی بنايي با سقف گنبدي است كه گنبد آن روي چهار پايه بنا شده و چهار طرف آن داراي درگاههاي قوسي شكل است. در «مجموعه آسيابها و آبشارها» يك چهارطاقی به عنوان نمازخانه و استراحتگاه آسيابانها قرار دارد. چهارطاقی بنايي با سقف گنبدي است كه گنبد آن روي چهار پايه بنا شده و چهار طرف آن داراي درگاههاي قوسي شكل است. چهارطاقي مكاني براي حفظ و روشن نگهداشتن آتش در دين زرتشت است.

جاهای دیدنی شوشتر
جاهای دیدنی شوشتر

بند میزان

بند میزان روبروی کلاه‌ فرنگی و در دیدرس آن واقع شده است. همان‌گونه که گفته شد بند میزان در ابتدای رودخانه گرگر قرار گرفته است. این بند از دو ضلع مورب تشکیل شده که هر کدام به نیم‌دایره‌ای می‌رسند. یک دهانه آب‌رو به عرض ۴ متر بخشی از آب رودخانه را به‌ سمت جنوب هدایت می‌کند. دیواره پس از چند انحنای متقاطع،‌ در خطی کثیرالاضلاعی به زیر پایه‌ کلاه فرنگی می‌رسد.

جاهای دیدنی شوشتر
جاهای دیدنی شوشتر

درباره سازه های آبی بیشتر بدانید: الی گشت    

                تور کیش


 

به این مقاله امتیاز دهید
جهان را ببین. جهان، رویایی تر از هر رویایی است. (ری بردبری)